DNS (serwery nazw)

Główne zadania DNS polega na tłumaczeniu nazw komputerów sieciowych (domen internetowych związanych z serwerami WWW) i lokalizowaniu serwerów pocztowych. Serwery nazw (DNS) utrzymują bazy danych DNS dla wskazanych domen (nazw) wraz z adresami sąsiednich serwerów; korzystają przy tym z pamięci podręcznych, w których przechowują często używane dane nazwowe. System DNS utrzymywany u nas jest skalowalny, zwielokrotniony i wystarczająco szybki, by zadowolić każdego wymagającego użytkownika. Domeny naszych klientów utrzymywane są na 4-8 serwerach w świecie, zlokalizowanych w węzłach światowej sieci i podłączonych do tych węzłów na łączach 1 GB poza Polską i 155 MBps w Polsce. Gwarantujemy nieprzerwane świadczenie usługi 100%  przez 24 godziny na dobę.

Usługa DNS jest szczególnie ważna dla utrzymania Państwa nazwy firmowej w domenie internetowej lub w czasie, gdy następuje rozłączenie fragmentów sieci internetowej w wyniku awarii lub modernizacji. Serwery DNS za granicą polecamy szczególnie firmom utrzymującym korespondencję z Klientami i swymi placówkami za granicami Polski: w czasie niedostępności polskich serwerów, system zagraniczny przetłumaczy bez kłopotu Państwa nazwę internetową (np. www.firma.com.pl na standard internetowy czyli nr IP) i poprawnie skieruje pocztę dla Państwa czy choćby poinformuje, że posiadają Państwo swój serwis WWW, ale w danej chwili jest on niedostępny - potencjalny Klient otrzyma więc informację, która może być kluczową dla nowej i poprawnej współpracy z Państwa Firmą lub Instytucją.  
Usługa ta sprawdza się szczególnie w odniesieniu do poczty elektronicznej. W czasie niedostępności Państwa serwera e-mail oraz DNS nazwa zostanie przetłumaczona przez nasz serwer, a poczta przechowana na rezerwowej maszynie do czasu uruchomienia lub udostępnienia Państwa systemu. 
Jeżeli mają Państwo potrzebę uruchomienia własnego serwera WWW lub poczty e-mail, utrzymanego we własnej domenie (firmowej - np. będącej nazwą firmy albo świadczonymi usługami, lub prywatnej - np. związanej z nazwiskiem lub zainteresowaniami albo miejscem zamieszkania), zapraszamy do nas. Utrzymamy dla Państwa domenę firmową lub prywatną na korzystnych warunkach i w sposób jak najbardziej przyjazny dla Państwa.

 

DNS dla Twojego komputera

DNS jest też potrzebny do korzystania z Internetu przez użytkownika masowego (końcowego). Powinien on wpisać własne serwery DNS lub używać tych polecanych przez swego dostawcę Internetu. 
W Polsce do dobrych DNS należą:

www.i-net.pl